Turecko, Tunisko, Egypt nebo Maroko. To vše jsou země, kde vás čeká při nákupech na tržnici typické smlouvání. Samozřejmě hned na úvod musíme říci, že je to skutečné umění a buďte si jisti tím, že tamní prodejci jsou skuteční mistři v oboru. Jenom málokdy se vám povede cenu zboží usmlouvat skutečně tak, že by na ní prodejce tratil. Ať říká cokoliv, pokud nakonec prodá, zisk mít bude. A pokud ne, rozhodně nebude ve ztrátě. To je vhodné při samotném smlouvání dobré vědět hned v úvodu.

Co udělat před vstupem na trh? Na smlouvání je dobré se připravit

Pokud nechcete, aby vás prodejce přechytračil a prodal vám zboží zbytečně draho, je dobré si nejprve udělat přehled. Ideálním příkladem mohou být nákupy v Turecku, kdy je vhodné nejprve navštívit obchody s pevnými cenami. Uděláte si tak představu o tom, kolik co stojí. A s těmito znalostmi již můžete k trhovcům. Nutno říci, že jak cenovky na tureckém zboží, tak třeba i ceny v Tunisku nejsou v kamenných obchodech nijak vysoké, s čímž je dobré počítat i při návštěvě konkrétního trhu, nebo také bazaru, či Mediny.

Nezapomínejte také na to, že vás trhovce dokáže velmi dobře odhadnout. Stačí dražší oblečení, značkové brýle, kvalitní drahé hodinky, nebo i all inclusive páska ze špičkového hotelového komplexu. To vše mu stačí k tomu, aby si vás velmi dobře otipoval a věděl, za kolik vám prodat. Například již zmíněné nákupy v Tunisku mohou vypadat zcela jinak, pokud vás trhovce otipuje na chudšího zákazníka. Zde máte jednu velkou výhodu, a to že jste Češi. Nestyďte se to přiznat, jelikož stoprocentně dostanete lepší cenu, než třeba Němec nebo Francouz.

Smlouváme jenom konkrétní zboží

Nákupy v Turecku, Tunisku, Egyptě a dalších zemí jsou charakteristické také tím, že co si vezmete do ruky a trochu déle prohlížíte, to chcete. Už za vámi běží prodejce s papírem či kalkulačkou, aby vám udělal cenu. Proto je dobré vybírat výhradně očima a do rukou vzít skutečně ten kus zboží, který byste opravdu chtěli. Pokud si nejste jistě, vezměte raději dva a porovnávejte. Je to známka toho, že si zatím nejste jisti. To platí jak pro Turecko, tak i Tunisko. Nákupy tak proběhnou bez trapných chvil, které jsou spojeny s tím, že zboží máte v ruce, ale reálně o něho zájem nemáte.

Jakmile je zboží ve vaší ruce, již k vám běží nadšený prodejce. Ve většině případů čekejte příjemného a milého muže, který vás pozdraví, podá ruku, a v případě dražšího zboží vás může usadit a pohostí čajem. I to je samozřejmě jedna z taktik, jak vás donutit nakoupit. A známá jak pro Tunisko, tak Turecko. Nákupy jsou s tímto postupem zkrátka spojeny a tak je dobré vědět, co vás čeká. Rozhodně ale buďte sví, příjemní a nebojte se.

První krok smlouvání – trhovec vám udělá cenu

Na úvod bere iniciativu do rukou vždy trhovce, který vám řekne informace o kvalitě, unikátnosti a zajímavosti daného kusu zboží, či jak se ceny v Egyptě obvykle pohybují. Nezapomene samozřejmě zmínit cenu standardní, cenu určenou německým turistům, a nakonec udělá cenu i vám. Pro jasnou srozumitelnost ji často píše na papír, nebo displej kalkulačky. Nemusíte se tak bát toho, že byste pro výhodné nákupy v Turecku museli studovat tamní řeč. Vše je jasné a srozumitelné.

Následně je iniciativa na vás. Nebojte se hrát s trhovcem jeho hru, protáčet panenky, chytat se za čelo, nebo kroutit hlavou. Stále nezapomínejte na úsměv. Poté si vezměte kalkulačku, vzpomeňte si na cenu v obchodě a napište zhruba o 50 nižší hodnotu, než je cena v obchodě. Poté ukažte prodejci, který začne také svou hru o tom, že musí nakrmit děti, jak je cena nízká atd. Následně napíše požadovanou cenu on sám. Opět počítejte s tím, že bude poměrně vysoká a rozhodně na ni nepřistupujte.

Opět dostanete možnost se vyjádřit, přičemž je vhodné jít se svou nabídkou o něco výše, ideálně na cenu, který je zhruba na hodnotě 75 procent té, kterou jste viděli v pevných obchodech. V tuto chvíli se již blížíte k samotnému konci, kdy prodejce buď zmíní finální cenu a předá vám papír nebo kalkulačku, nebo vám ji opět podá přímo s tím, abyste finální cenu zvýšili vy. Zde doporučujeme zvýšit jenom nepatrně, a to tak, aby usmlouvaná cena byla o 10 – 15 procent nižší než ta, za kterou je zboží v obchodech. S takovou cenou by většina prodejců neměla mít problém, asť už v zemích jako Turecko, Tunisko či Egypt. Nákupy tak dotáhnete do úspěšného konce.

Nebojte se smlouvat i o více kusech zboží

Samozřejmě místní prodejci jsou rádi, pokud svého zboží prodají více. Není tak nic neobvyklého, pokud své výhodné nákupy v Tunisku budete realizovat tak, že u jednoho prodejce koupíte více věcí. Ideální v případě suvenýrů. Zatímco u jednoho kusu může mít prodejce s cenou problém, pokud si vezmete dva, již bez problémů prodá. Často to můžete využít jako svůj argument na konci vyjednávání, kdy vytáhnete tento trumf. Často s ním ale může přijít i sám prodejce, čímž vám samotné nákupy v Egyptě výrazně usnadní a oba jste spokojeni.

Nezapomeňte obchod potvrdit

Pokud se na ceně domluvíte, nezapomeňte na podání ruky, čímž vše jasně potvrdíte. Následně vám prodejce zboží zabalí a vy mu dáte peníze. Dobré je nosit dostatek rozměněných bankovek, abyste mohli dát přesnou částku. I to bývá často zvykem. Určitě se není třeba bát toho, že by si to prodejce rozmyslel, nebo nakonec trval na změně ceny. Podání ruky je závazek, který je třeba respektovat. To platí i z druhé strany, pokud byste si obchod za pár vteřin rozmysleli. Zkrátka to není možné, ani přípustné. I ve smlouvání platí jasně daná pravidla.

Jakmile zaplatíte a dostanete zboží, rozlučte se a můžete odejít vstříc dalším nákupům. Zde je dobré myslet na to, mít k dispozici batoh, do kterého zboží dáte. Pokud nesete tašku s nákupem v ruce, vidí ve vás ostatní prodejci potenciálního kupce a lákají vás k sobě do obchodu více, než klasickým voláním. Pokud tedy chcete při brouzdání po trzích více klidu, určitě na to myslete a nedávejte jim nakoupené zboží na obdiv.

Dobrý tip na závěr – jak si smlouvání ulehčit

Díky našemu průvodci se tak nemusíte bát toho, že byste snad smlouvání nezvládli. A aby pro vás bylo ještě o něco jednodušší, noste dvě peněženky. Jednu klasickou a druhou s menším obnosem. Pomůže vám ve vyjednávání, jelikož ji během smlouvání můžete ukázat s tím, že víc zkrátka skutečně nemáte. Jednoduché, a přitom velmi účinné pravidlo, jak koupit za cenu, kterou chcete vy sami!

Zdroj obrázku: Pixabay.com