Proč mít cestovní pojištění? Pokud se nám stane úraz, onemocníme, nebo se zraníme, máme díky povinnému zdravotnímu pojištění zajištěnu bezplatnou péči na celém našem území. Jinak tomu ale je v případě, kdy se chystáme do zahraničí – na dovolenou. To bychom neměli opomenout sjednat důležité cestovní pojištění, které to zdravotní dokáže plně suplovat. Pokud bychom ho neměli a potřebovali bychom ošetření, museli bychom ho zaplatit z vlastní kapsy. Takto za nás všechny výdaje bude hradit pojišťovny. A mnohdy mohou jít i do tisíců. Proto se zaměříme na to, jak cestovní pojištění sjednat, na co nezapomenout, nebo v čem dalším nám může pomoci.

Co cestovní pojištění obsahuje ve svém základu?

Prvním krokem by mělo být zaměřit se na to, co cestovní pojištění do zahraničí obsahuje už v rámci svého základu. Zde většina pojišťoven nabízí pojištění rizik, která jsou spojena právě s vaším zdravím. Ta se mohou týkat vašeho onemocnění, zranění, nebo také úrazu. Stejně tak by měly být zahrnuty také případné léky, zákroky a operace, nebo nutné transporty. To vše v případě potřeby zaplatí daná pojišťovna, pokud tedy daný problém odpovídá rizikům, která cestovní zdravotní pojištění zahrnuje.

Důležité je totiž nezapomenout na to, že klasická pojistka odpovídá pouze standardnímu turistickému chování. Pokud plánujete například adrenalinové sporty, je třeba tomu pojistku přizpůsobit. Nejznámější je určitě cestovní pojištění na hory, které si berou hlavně lyžaři. I u moře je ale dobré adrenalinové sporty zahrnout. Při vodním lyžování, potápění, stejně jako dalších aktivitách totiž může dojít k úrazu, a většinu z nich pojišťovny již mají v tabulkách, které jsou spojeny s adrenalinovým vyžitím. Ne vždy to tedy musí být nutně jenom cestovní pojištění na lyže, jelikož adrenalinu se mohou týkat i na první pohled běžné zábavné aktivity.

I nejlevnější cestovní pojištění by mělo mít svůj standard

Samozřejmě chápeme, že stejně jako celá řada dalších cestovatelů toužíte po tom, mít pojistku co nejlevnější. Přesto ale nezapomínejte na to, že by pojistka měla mít své jasně dané a kvalitní parametry. Rozhodně nesnižujte dobu pobytu, stejně jako nevolte vždy ty nejnižší limity pojistného plnění. Jedná se totiž o sumy, které pojišťovna zaplatí maximálně. Pokud však váš stav vyžaduje nákladnější péči, hradíte vše z vlastní kapsy. Je proto dobré udržet dostatečný standard pojistky a cenu snížit tím, že uzavřete online cestovní pojištění. Navíc je to jednodušší a rychlejší.

Nezapomínejte ani na svá zavazadla

Při výběru správné pojistky byste rozhodně neměli zapomínat ani na svá zavazadla, jelikož i ty je dobré do pojistky zahrnout. Pokud ji budete uzavírat na pobočce, nezapomeňte to zmínit. V případě, že uzavíráte cestovní pojištění online, tento požadavek jednoduše odkliknete. Tato součást pojistky je důležitá hlavně z toho důvodu, že pojišťovna vám proplatí případné škody, pokud vám jsou zavazadla ztracena, nebo třeba i odcizena. V takových případech vše nahlásíte jako pojistnou událost a pojišťovna koná. Pozor však na to, že často budete muset doložit, v jaké hodnotě dané věci byly. Proto si schovávejte paragony, účtenky, nebo faktury od všeho, co budete mít ve vašem kufru.

V některých případech mohou pojišťovny dokonce dávat kompenzace i za to, že se kufr ztratí na letišti a dorazí později. Čím déle trvá, než se dopraví k vám na hotel, tím více peněz můžete dostat. Tuto službu dnes nabízí třeba cestovní pojištění VZP, stejně jako cestovní pojištění AXA.

Nebojte se toho, že budete platit za způsobené škody

Další volitelnou součástí cestovních pojistek je také pojištění odpovědností. I to můžete do samotného produktu přidat, a o ať už na pobočce, tak na internetu – v rámci toho, kdy uzavřete cestovní pojištění on line. Dané situace se mohou týkat chvil, kdy omylem rozbijete jakoukoliv věc, stejně jako když omylem někoho zraníte svou neopatrností. Pamatujte také na to, že nutně nemusíte pojišťovat pouze sebe, ale třeba VZP cestovní pojištění umí v tomto duchu pojistit třeba i vaše děti, stejně jako vašeho psa. Ideální, jak i tyto starosti hodit za hlavu.

Důležité je samozřejmě vědět to, že daná škoda musí být skutečně způsobena omylem, stejně jako k ní nesmí dojít třeba ve chvíli, kdy jste pod vlivem drog, nebo alkoholu. Tyto podmínky má většina pojišťoven uvedeny ve smlouvě. Pokud však nic z toho nemělo na škodu vliv, stačí opět nahlásit pojistnou událost a škodu platí pojišťovna.

Jak uzavřít výhodné cestovní pojištění? Srovnání pomůže

Jak jsme v textu už lehce nastínili, možnosti jak pojistku uzavřít jsou dvě. Tou první je cesta přes klasickou pobočku, kde sdělíte své požadavky a následně je s vámi uvařena smlouva. Nutno říci, že se jedná často o složitější, časově náročnější a finančně méně výhodnou možnost. Lepší je zkusit uzavřít cestovní pojištění online.

Cestou k tomu jsou různé nezávislé porovnávače, díky kterým zadáte potřebné parametry pojistky (termín zájezdu, lokalita) a již vidíte možnosti, které konkrétní pojišťovny nabízí. Samozřejmostí je nejenom možnost porovnání, ale i konkrétního uzavření smlouvy, pokud máte zájem o zobrazené cestovní pojištění. Kalkulačka, která je součástí daných porovnávačů navíc ihned zobrazí přesnou cenu, za kterou je pojistka v danou chvíli nabízena.

Jak uzavřít cestovní pojištění on-line?

Rozhodnete-li se pro internetovou variantu, pamatujte na to, že pojistka musí být uzavřena ještě před vaším odjezdem. Dnes už není problém využít jak počítač či notebook, tak i tablet, nebo který telefon. Připravit si musíte také občanský průkaz, a to pro vyplnění nezbytných údajů na smlouvu. Tu následně jedním kliknutím potvrdíte a cestovní pojistka je uzavřena. Platná je chvíli, kdy ji zaplatíte – to je možné klasickým převodem, ale v rámci rychlosti doporučujeme platební kartu. Je-li vše hotovo, doporučujeme navštívit vaši emailovou schránku, kde budete mít kopii smlouvy, ale hlavně informativní kartičky s důležitým telefonním číslem na pojišťovnu a s číslem vaší smlouvy, což je důležitý identifikátor. Obojí si poznamenejte, nebo samozřejmě vytiskněte. A poté? Už můžete balit, nebo vyrazit na letiště.

Zdroj obrázku: Pixabay.com