Tuniská republika je zemí vzdálenou od Evropy coby kamenem dohodil, dělí ji totiž pouhých 150 kilometrů od jižní Sicílie. Nejen, že se nachází takřka za humny, nýbrž je jednu z cenově nejvýhodnějších destinací pro plnohodnotnou dovolenou u moře. Třebaže jde o stát nedaleký, platí zde určitá měnová pravidla, která není na škodu znát.

Rozhodli-li jste se strávit své dny vyhrazené odpočinku právě v Tunisku, dejme tomu na ostrově Djerba, jistě vás zajímá, jak se to má s jejich měnou a zda je lepší přivést si tam dolary či eura, s českými korunami zde totiž zrovna nepochodíte. Mezi dovolenkáři se těší, celé Tunisko, Djerba i měna, tedy tuniský dinár značné oblibě a právě díky turismu tuniská ekonomika náramně prosperuje.

Navštěvujeme Tunisko. Měna je dostupná až na místě

Podíváme-li se na aktuální kurz jednotlivých měn, zjistíme, že euro si v přepočtu na tuniské dináry, což je měna v Tunisku, stojí oproti dolaru o něco málo lépe, kdy jste v polovině dubna roku 2015 za jedno euro dostali 2 TND a nějaké drobné, kdežto za jeden americký dolar necelé 2 TND. Eura jsou v tomto případě tedy lepší, nebo si klidně s sebou můžete vzít obojí, jak eura, tak dolary. Například ale v tuniských duty-free obchodech berou eura a britské libry, dolary nikoli.  V bezcelních obchodech však není sebemenší problém nákup uhradit platební kartou.

Třebaže na se na různých prodejních místech v Tunisku s dolary či eury uchytnete, je lepší si je v Tunisku vyměnit za zdejší měnu. Zvláště pak obchodování s tuniskými trhovci může být až úmorné, když se vás budou snažit natáhnout na pro ně výhodnějším kurzu. Směněním eur či dolarů na jejich měnu, tak budete čelit jen smlouvání o ceně té či oné komodity, což pro některé turisty představuje příjemné zpestření dovolené u moře.

Jak je měna v Tunisku obchodovatelná?

Vzhledem k tomu, že tuniská měna není volně směnitelnou a její směnný kurz kontroluje vláda, ve všech hotelích i směnárnách vám peníze vymění podle stejného kurzu. Nemusíte mít tedy obavy, že by vám v zemi, jakou je Tunisko měna a její směna způsobovala jakékoli problémy.

Tunisko pozvolna pohlcuje vlna bankomatů, které platební karty Visa a Mastercard ve valné většině akceptují, přičemž poplatky za výběr se liší dle sazebníku vaší banky.

Tunisko – Djerba. Měna je zde stejná jako v celé zemi

Ve směně měn buďte však uvážliví, zbudou-li vám totiž nějaké dináry, s sebou si je stejně odvést nemůžete, neboť tuniské dináry se ze země vyvážet nesmí. Vzhledem k tomu, že se jedná o stříbrnou minci a tím pádem o předmět poměrně cenný, mnohé by mohlo napadnout, že se jejich vývoz vyplatí. To sice ano, ale nesmí vás u toho nikdo chytit. Část dinárů si můžete zpětně směnit. Část v tomto případě představuje 30 % z celkové směněné částky, kterou prokážete doklady z původních směn. Nazpět však můžete získat maximálně 100 dinárů.

A jak to vlastně je s nákupy? Jsou ceny v Tunisku pro českého turistu přijatelné? Za co se vyplatí utrácet a co by si tuniští trhovci měli raději strčit za sešíju (tradiční tuniská čapka s hedvábným střapcem)?

Nakupovat můžete v kamenných obchodech, kde však s tradičním smlouváním o cenách nepochodíte, musíte zde zboží zkrátka zakoupit za pevně stanovenou cenu. Na tradičním trhu, zvaném souk, to je již jiná sranda a zboží můžete od prodejce dostat až za třetinu původní ceny.

Mohou být ceny v Tunisku výhodné?

Na tuniských trzích naleznete jak rukodělné skvosty, tak ubohé kýče, jako jsou různé bubínky nebo plyšoví velbloudi. Co však stojí za zmínku, jsou tuniské textilie, zejména pak z vlny a lnu, především tedy koberce, různé přehozy, šátky apod. Kvalita je obdivuhodná, nezřídka kdy lepší, než dostanete u nás a cena mnohdy až třikrát nižší než v naší domovině. Jste-li navíc výřečným obchodníkem, tento byznys se vám může velmi vyplatit.

Za málo peněz málo muziky, tak by se daly vystihnout tuniské kožedělné výrobky, které jsou ve své většině jen velmi málo kvalitní. Boty, kabelky, batohy či peněženky mnoho a ani za mnoho nestojí a velmi brzy se vám rozpadnou ve švech.

Co se prodejců týče, jsou připraveni na smlouvání, někteří dokonce natěšení a ceny zboží mají již o to předem navýšené. Často ani není výjimkou, když vám prodejce v jeden moment řekne určitou cenu a za dvě hodiny poví zase úplně jinou sumu. Mějte na paměti, že mladší obchodníci jsou svolnější ke smlouvání, než mnozí starší kmeti.

Potraviny můžete nakupovat i ve státních obchodech, jako jsou například Champion, Carrefour, Monoprixx apod., kde jsou ceny pevně stanovené a můžete platit i kreditní kartou.

Zdroj obrázku: Pixabay.com